veilingverslag

Door Dick Broer

Veiling door Veilinggebouw De Zwaan d.d. 7 t/m 22 november 2023

Een zeer groot aantal lots ( 0001 t/m 8313) werd er hier geveild in diverse groepen.

Daarvan zijn voor ons met name relevant:

lots 1500 – 1651 Tribal Forms etc. Hierin treffen we met name de laag getaxeerde tribale lots aan w/o flink wat objecten uit de collectie van ene Jan de Goede uit Amsterdam. Ook zagen we hier aangeboden lot 1569, een Senufo klosje in de vorm van een vogel, afkomstig van de vroegere, vermaarde handelaar Harvey Menist uit Amsterdam, die dan ook nog een taxatie had van slechts euro 200 – 300), maar overigens wel behoorlijk schematisch uitgevoerd oogde. Verder waren de lots 1573 en 1575, beide Baule maskers, (elk getaxeerd op euro 500 – 800) hier te vinden; beide maskers, afkomstig van de voormalige galerie Khepri- van Rijn. We zien hier dat de naam van de handelaar niet altijd iets zegt over de kwaliteit van het object; zij hadden soms ook hun koopjes.
We zien hier ook enkele lots afkomstig uit India en China e.d.
Om u een indicatie te geven van de taxaties hier, die liggen in doorsnee van euro 50 – 80 tot euro 600 – 800, met één uitschieter naar een taxatie van 1.000 – 2.000 (lot 1592, een Oron paalvormige Ekpu voorouderfiguur).
Lots 1940 – 1986 Archeologie en Precolumbiaans.
De grote uitschieter hier is lot 1950, een fragment van een Egyptisch (Karnak/Luxor) stèle met een reliëf van een farao, die zou stammen uit de periode 1400 – 1300 voor Christus. Het reliëf is blijkens de toelichting overigens later, tijdens de Grieks- Ptolemeïsche periode (waarschijnlijk tijdens de heerschappij van koning Ptolemeus VIII, die regeerde van 170 – 116 v. Chr.), veranderd, waarbij o.m. de aanvankelijk aanwezige baard zou zijn verwijderd. Dit object is getaxeerd op euro 5.000 – 7.000.; hamerprijs 5.000. De andere objecten lagen allen in de laagste prijsklasse, beneden euro maximaal 1.000, met uitzondering van lot 1948 een Romeinse bronzen steelpan uit de 1e eeuw na Chr. die werd getaxeerd op euro 1.200 – 1.600. Précolumbiaanse items werden slechts in beperkte mate hier aangeboden. Ik telde daarvan slechts 16 lots, waarvan mij in het bijzonder aansprak lot 1986, een eenvoudig maar stijlvol obsidiaan mes uit Centraal Mexico (Michoacan), dat mogelijk dateert van 500 v. Chr. en afkomstig is van o.a. galerie Khepri-van Rijn (taxatie euro 400 – 800; hamerprijs slechts 220).
Lots 3500 – 3583 Tribale kunst Afrika. Hier treffen we de wat hoger getaxeerde lots uit Afrika aan.
Lots 3600 – 3741 Tribale kunst Indonesië. Hier treffen we ook de wat hoger getaxeerde lots uit Indonesië aan.
Wat mij opviel is, dat zich hieronder maar liefst vijf mensenschedels bevonden (lot 3637 – Asmat, lot 3676 – Asmat, lot 3687 – Asmat, lot 3700 Sepik, en lot 3724 – Asmat) waarvan er één was overgemodelleerd met klei (lot 3.700).
Lots 3750 – 4099 Collectie Crince LeRoy.
We zien hier een overweldigende hoeveelheid kleine figuratieve krishandvatten (de lots 3.750 t/m lot 3877) en verder figuratieve betelnootstampers (lot 3879 t/m 3884) en houten Indonesische amuletten (3885 t/m 3910 + 3912). Verder allerlei Indonesische ornamenten (lot 3911 plus 3913 t/m 3948). En tenslotte enkele grotere beeldhouwwerken van Bali en kleine van o.a. Leti (ZW Molukken), de Batak (Sumatra) en Nias, wat grote krisplanken, houten lepeltjes, beursjes, vaatjes, enkele gekartelde Luzon schalen (Philippijnen), enkele Javaanse maskers en een flink aantal wayangpoppen. Tenslotte werden er hier nog een aantal boeken over de kunst van Indonesië en Oceanië aangeboden. Van die laatste valt mij met name lot 4070 op, bevattend een vijftal boeken van J.E. Jasper en M. Pirmgadie, te weten de serie: ‘De Inlandsche Kunstnijverheid in Nederlands Indië’(1912 – 1930), getaxeerd op euro 1.000 – 1.500. hamerprijs 900.
Een grote keuzemogelijkheid was hier dus vooral voor degenen met interesse voor kleine objecten uit Indonesië met ook een kleine prijs, temeer omdat een aantal lots meerdere objecten bevatten.
De catalogus is op de website van Veilinggebouw de Zwaan nog te vinden tot de volgende catalogus uitkomt, waarschijnlijk ergens in de loop van het komende voorjaar. Het is beslist interessant deze eens door te nemen als u dat nog niet gedaan had.
In het navolgende zal ik enkele lots nader bespreken.

Vergelijkbare artikelen

veilingverslag

Veiling 1241 Lempertz in Brussel op 31 januari 2024 ‘Art of Africa, the Pacific and the Americas’.

25 February 2024

veilingverslag

Veiling 121 Hammer Auktionen op 17 januari 2024 “African Arts”.

16 February 2024

veilingverslag

Veiling Zemanek nr. 101 ‘Kunst aus Afrika und Oceanien’ op 11/11/2023.

10 January 2024

Advertenties

Een greep uit onze dierbare partners